Poola edukas vasturünnak

kaardile

1602

1601. a suutsid poolakad lahendada konflikti Valahhias ja Poola peaväed sai vabaks. Seim andis loa pealetungiks ja palgati suur vägi, millega loodeti sõda ühe hoobiga lõpetada. Maikuust alates toimus rida välilahinguid, milles rootslased alla jäid, kõige suurema kaotuse osaliseks said nad Kokense all, kus hukkus üle 2000 mehe ning kaotati kõik suurtükid ning moon. Riiat piiranud rootslased sunniti samuti edasitungivate poole vägede poolt lahkuma. 1601. aasta sügiseks oli tänapäevase Läti ala juba Rootsi vägedest puhastatud.

1601.-02. aastal tabas Eesti- ja Liivimaad aga väga suur viljaikaldus ning erakordne külmalaine. Maarahvastik jäi nälga, nagu ka mõlemad armeed, eriti Rootsi oma, kelle varustusteed on tülikamad. Selles olukorras viisid rootslased aastavahetusel enda väed Soome kosuma. 1602. aastal hakkas lisaks levima ka mingi epideemiline haigus, mis pärssis mõlemat armeed, eelkõige aga rootslasi.

Poolakad jätkasid ka 1602. aastal enda alade tagasivallutamist. Praktiliselt jõuti välja Tallinna linnani, mida aga piirama ei hakatud. 1603. aasta aprillis hõivati ka Tartu ja sisuliselt taastasid poolakad 1604. aastaks enda võimu kõigil varem kontrollitud aladel ning nende kätte oli langenud ka piirkondi, mis varem neile kuulunud polnud - kõige olulisem neist oli Paide, mõnda aega suudeti enda käes hoida ka Rakveret. Rootsi keerulised siseolud ei võimaldanud ülemereprovintse vajalikul määral abistada, aga ka Poolas tekkis sõjatüdimus, sest konflikti peeti vaid kuninga dünastiliste huvide väljenduseks.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal, 1550-1800. Tallinn 1999

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool