Arengud Saare-Lääne piiskopkonnas

kaardile

1381

Ordu edu Tartu piiskopkonna suhtes jäi seega üldiselt poolikuks. Seevastu olid tema taotlused märksa edukamad Saare-Lääne piiskopkonnas. Sealsete arengute taustaks olid sisetülid elatunud piiskopi Heinrich III (1374-81) ja kohaliku toomkapiitli ning vasallide vahel. Suurtes rahalistes raskustes olnud piiskop oli võõrandanud kirikuvarasid, pantides neid piiskopkonnast väljapoole, millele toomhärrad vastu hakkasid.

Oma positsiooni kindlustamiseks sõlmis piiskop Heinrich kaitselepingu Riia peapiiskopiga ja mõjuvõimsa Rootsi aadliku Bo Jonson Grippiga - seega oli oodata lausa välisvõimude sekkumist Liivimaa poliitikasse. Piiskopi suhted toomkapiitliga võtsid traagilise pöörde kui ta 1380. aastal viimaste poolt vangistati ja surmati. Edasi arenesid tülid aga teravaks toomkapiitli ja vasallide vahel. Peapiiskopi ja ordu ühine katse Saare-Lääne piiskopkonnas rahu taas jalule seada ei andnud tulemusi.

Ordu tähtsaimaks saavutuseks oli selles konfliktis aga tõsiasi, et uueks Saare-Lääne piiskopiks sai Winrich von Kniprode, Saksa ordu kõrgmeistri lähedane sugulane, kes oma 35-aastasel ametiajal (1383-1419) jäi pidevalt ordusõbralikuks, kuigi ta tingimata alati ei suutnud enda vasallide ja toomhärrade suhtumist enda omaga sarnaseks muuta.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring