Kõpu tuletorn

kaardile

1649

Hiiumaa sümbolobjektina tuntud Kõpu (Dagerort) tuletorn asub Hiiumaal Kõpu poolsaare keskel kõrgendikul. Pärast kompassi kasutusele võtmist purjetasid kaubalaevad alates 14. sajandist juba üle Läänemere otse Tallinna poole.

Kõpu poolsaare metsaga kaetud kõrgendik Hiiumaal oli esimene tähis, mida läänest saabunud meremehed pidid silmapiiril märkama. Oli väga oluline see poolsaar ära tunda, et just siis õige sõidukurss võtta. Kõpu pool- saare ümbruse veed olid oma ohtlikkuse ja salakavaluse poolest tuntud ning laevamehi varitsev Hiiu madal (Suurrahu ehk Nekmansgrundina, rahvasuus tuntud kui Näkman ja Näkimadalad) oli meie randade esimese tuletorni ehitamise üks peamisi põhjusi.

Esimesed Hansa Liidu nõudmised paagi püstitamiseks Kõpu poolsaarele on teada juba 1490. aastatest. Paagi ehk päevamärgi ehitamise Kõpu pool- saarele algatas Tallinna raad. Ehitist hakati laduma 1514 aastal ning see kestis vaheaegadega 1538. aastani, kerkides aina kõrgemaks.

17. sajandil oli Rootsi kuningriik huvitatud oma meretaguste provintsidega sidemete pidamiseks mereteede tähistamisest tuletornidega, mistõttu kohan- datigi Kõpu paak tuletorniks 1649. aastal. Väljapoole ehitati puittrepp, tasan- dati tuleplatvorm, paigaldati metallrest tule alla ja vints küttematerjali üles- vinnamiseks. Esimesele ülevaatajale ehitati tuletorni juurde väike palkidest maja. 1688. aasta Hiiumaa revisjoniaktis on kirjeldatud, et Kõpu tuletorn oli neljakandiline, 20 sülla kõrgune ning tugevdatud nelja kontraforsiga, varustatud raudredeliga ja üleval platvormil asus põletusrest.

II maailmasõjas 1941. aastal purustati tuletorni valgusti ja laternaruumi klaasid. Pommitabamuse sai ka ülevaataja elamu, kus asus ilmselt raadio- majakas.

Üldjoontes 1845. aasta ilme säilitanud Kõpu majakas on maailma vanimaid katkematult töötanud navigatsioonimärke ja Põhja-Euroopa vanim tuletorn.

 

Allikas: http://etts.ee/EE/tuletornid/tuletornide-nimekiri/hiiu-ja-laanemaa/668-kopu-tuletorn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • tuletorn