Neljanda Riigikogu valimised

kaardile

mai 1929

Riigikogu neljanda koosseisu valimistel 11.-13. mail 1929. aastal oli kandideerivaid rühmitusi veelgi varem kui eelnevatel parlamendivalimistel – 11. Leidus vaid üks uus üritaja – kalameeste ja väikemaapidajate nimekiri – mis mõjus selle aja Eesti poliitilisel maastikul juba kummalise ja tõsiseltvõetamatu kandidaadina. Väike muutus toimus ka Eesti Vabariigi vähemusrahvuste esindajate osas: moodustati Saksa-Rootsi Valimisblokk. Rannarootslased olid üritanud oma nimekirjaga osaleda nii Asutavas Kogu kui varasemate Riigikogude valimistel, aga neil polnud õnnestunud kohti võita. Koostööd tehti 1920. aastatel Eesti Tööerakonaga, 1929. aastal sakslastega, kellega koos kandideerides said rannarootslased ühe saadikukoha.

Pildil: Riigikogu valimised 10. Üksikus Jalaväepataljonis

Neljanda Riigikogu valimiste peamine võitja oli Eesti Sotsialistlik Tööliste Partei, kes oli kogunud populaarsust, vaatamata erakonna sisekonfliktidele, mis kaasnesid August Rei otsusega valitsus moodustada. Sotsiaaldemokraadid suutsid võita 25 parlamendikohta. Neile järgnesid traditsioonilise tugeva paremjõuna Põllumeestekogud 24 kohaga. Asunike Koondis saatis Riigikokku 14 saadikut, Tööerakond sai 10 kohta. Veidi kasvatas enda populaarsust Eesti Rahvaerakond, kes oli esindatud 9 saadikuga. Vasaksotsialistid said taas 6 kohta, jätkuvalt vähenes Eesti Kristliku Rahvaerakonna toetus, kes kogus 4 koha väärtuses hääli. Sakslased (ja rootslased) said 3 kohta, nagu ka Majandusrühm. Venelased saatsid parlamenti 2 saadikut.

Sellised valimistulemusd kõnelesid jätkuvast stabiliseerumisest Eesti poliitmaastikul. Riigikogu neljas koosseis sarnases väga eelnevada: enamiku erakondade esindajate arv parlamendis ei muutnud kas üldse või kõikus väga väikeses ulatuses, fraktsioonide järjestus suuruse alusel jäi peaaegu endiseks. Kuigi 1920. aastatel oli kuulda hääli, mis kõnelesid põhiseaduse muutmise kasuks, et piirata valitsuskabinettide tihedat vahetumist ja üldist ebastabiilsust Riigikogus, paistis Eesti poliitikaelu võtvat konkreetset ja väljakujunenud vormi.

Pildid:

http://www.ra.ee/fotis/watermark.php?id=332470

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline