Kirjandus 1920. aastatel

kaardile

1920

1917. aastal moodustati kirjandusrühmitus Siuru. Sinna kuulusid Marie Under, Henrik Visnapuu, Friedebert Tuglas, Artur Adson, August Gailit ja Johannes Semper. Hiljem liitusid Siuruga August Alle ja Johannes Barbarus. 

Siurulased vastandusid väikekodanlusele ning arendasid edasi nooreestlaste esteetilisi taotlusi ja isikuvabadust väärtustavaid ideid. Siuru tegutses 1919. aastani. Nende kirjandusõhtud omandasid kõmulise tähenduse ning 

1921. aasta suvel moodustati kirjandusrühmitus Tarapita. Selle eestvedajad oli Tuglas ja Semper. Rühmitusse kuulusid mitmed nooreestlased ja siurulased. Oldi kriitilised ühiskonnas esineva korruptsiooni ja rahavõimu vastu ning rühmitus omandas lisaks kirjanduslikule ka poliitilise tähtsuse. luulekogusid trükiti suurtes tiraažides. 

1922. aastal lood Eesti kirjanike Liit, mille esimeheks valiti Tuglas. Esmaseks ülesandeks oli oma ajakirja asutamine. 1923. aastal alustaski ilmumist ajakiri Looming, mis pakkus paljudele loomingulist väljundit. 

Kirjanduselus hakkas suuremat tähtsust omandama realism. Ilmus Albert Kivikase uusrealistlik romaan “Jüripäev” ning 1926. aastal ilmus Tammsaare “Tõe ja õiguse” esimene köide. Teos pälvis suure lugejamenu ning ilmus arvukalt arvustusi. “Tõe ja õiguse” viimane köide ilmus 1933. aastal. 

 

Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni (Tartu: Ilmamaa, 2005)Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kool
  • maja
  • monument
  • muuseum
  • raamatukogu
  • teater